طریقه رندی «مصطفی دانشور»

ناشناخته بودن سيستان و بلوچستان

در اينكه اين استان حتي براي ساكنين آن هم ناشناخته است كمترين ترديدي وجود ندارد. استان با داشتن قدمت تاريخي بسيار زياد حتي بيشتر از مناطق غربي ايران هميشه ناشناخته بوده است. براي ناشناخته بودن اين ناحيه به دو مورد كه شخصا با آنها مواجه شده ام را ذكر مي كنم.
اولين مورد درباره ثبت دامنه هاي ايراني است. اگر سايت www.nic.ir مراجعه كنيد يكي از قوانيني كه براي محدوديت ثبت دامنه قرار داده است، استفاده از نام استان ها و شهرهاي كشور است. يعني فرد عادي نمي تواند دامنه iranshahr.ir را براي خود ثبت كند و بر اساس قوانين اين سازمان اين دامنه ها براي شهرداري هاي اين رزرو شده اند. تا به اينجا هيچ مشكلي ظاهرا وجود ندارد ولي قسمت جالب اين است كه در اين صفحه كه نام شهرها ذكر شده نام چند شهر اين استان وجود ندارد و از همه خنده دار تر املاي چند شهر است. مثلا به جاي اينكه از ثبت دامنه konarak.ir براي ثبت عادي جلو گيري شود اسم شهر kenarak نوشته شده و از ثبت اين دامنه بي معني جلوگيري مي شود. نمونه دو شهر فنوج است كه به اشتباه Fonuj نوشته شده است. براي اين دو مورد براي اين نهاد ايميل ارسال كرده ولي ظاهرا جهل اين آقايان و شايد خانمان درباره اين استان پاياني ندارد.
مورد بعدي مربوط به اخبار سيل هاي اخير در استان و به ويژه در منطقه سراوان مي شود. بارندگي هاي اخير در اين منطقه ظاهرا در جالق شدت بيشتري داشته است. بارندگي بالاتر از ٢٠٠ ميلي ليتر باعث جلب توجه رسانه ملي به اين منطقه شده است. اگر شما از طرفداران هميشگي اخبار بوده باشيد نام اين شهر و منطقه جالق را بارها از اخبارهاي سراسري شنيده ايد. امااما اسم جالق را بارها و بارها از صدا و سيماي ايران به اشتباه Jaalegh شنيده ايد. در واقع تلفظ واقعي اين كلمه Jaalgh است و كلمه اي كه در صدا و سيما بارها شنيده ايد واژه ي ديگر در زبان بلوچي است. اين اتفاق در حالي روي مي دهد كه در سازمان بزرگي همانند صدا و سيما با وجود سردبيران خبري و ويراستاران بي شمار يكي از آنها درباره ي اينكه آيا اسم خوانده شده آيا صحيح است يا نه تحقيق نكرده است.
نتيجه:
اين دو مثال و دهها مثال ديگر نشان دهنده ي يك مسئله بسيار مهم است و آن اين است كه اين استان براي خيل زيادي از جمعيت ايران حتي براي باسوادترين افراد اين كشور ناشناخته باقي مانده است. مسئله تلفظ خطا در خواندن اسم شهرها و مناطق از صدا و سيما ، شكل دهنده ادبيات شفاهي يك جامعه ، غير قابل قبول است. اين خطا و خطاهايي از اين دست در واقع ريشه در ناشناخته بودن اين استان دارد. اين ناشناختگي حتي منجر به تحريف واقعيت هاي اين مناطق شده است. كساني كه به خارج از اين استان سفر كرده اند نظر نويسنده را درباره اين سطور تاييد خواهند كرد.
تهران ترمينال جنوب: راننده تاكسي به مردي كه لباس بلوچي به تن دارد: آهاي افغاني كجا مي ري؟ چند كيلو آوردي؟
در واقع مردم مناطق ديگر تصوراتي درباره اين استان و مردم آن دارند كه هيچ يك ريشه در واقعيت ندارند و ناشي از شناخت نادرست آنها از اين م

پاسخی بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.