طریقه رندی

گزارشی از هم اندیشی اصحاب رسانه استان در ایرانشهر

به نقل از مرزارتباط – یاسر کرد

روز خبر نگار هر سال بهانه اي است تا از اصحاب رسانه  كه  از طلايه داران عرصه روشنگري و آگاهي هستند تجليل شود . بنا بر سنت معمول  اين مراسمها دولتي هستند و خبرنگاران گوش به زنگ دعوت از اين دستگاهها هستند تا روزشان را گرامي بدارند. امسال برگزاري اين مراسم با حرف و جديثهاي زيادي همراه بود ، استاندار 6 روز بعد از روز خبرنگار ، اين روز را تبريك گفت !  اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي  نيز در ضيافتي افطاري كه با دلخوري و عدم شركت بسياري از خبرنگاران  و روزنامه نگاران  روبرو شد  مراسم روز خبرنگار را برگزار كرد . كه اين مراسم در ايرانشهر نيز قرار بود  روز 26 مرداد برگزار گردد كه بدليل  در گذشت شادروان فقيد واحد عبدالهي بدليل سانحه تصادف نيز برگزار نشد.

اما جمعي از فعالين فرهنگي استان كه عمدتا” در ايرانشهر ساكن هستند و اكثريت آنها نيز از اصحاب رسانه هستند ،  تصميم گرفتند كه سنت شكني كنند ؛  بدين مفهوم كه بر خلاف روال معمول  اينگونه مراسمها  كه معمولا”  دولتي هستند تصميم گرفتند مستقلا” در قالبي متفاوت تمام اصحاب رسانه استان را گرد هم بياورند تا هم  با هم گپ و گفتي داشته باشند  و هم با محوريت  موضوعاتي مانند : عقلانيت ، همگرايي ، توسعه استان و دولت يازدهم به هم انديشي بپردازند و  از همه مهمتر از  مقام شامخ اصحاب رسانه و فعالين رسانه  تجليل كنند .

اهدافی که در این هم اندیشی دنبال می شد

اول : دوستان برگزار كننده و ميزبان  بدنبال اين بودند كه اصحاب رسانه كه در انعكاس واقعي  اخبار و وقايع  اشتراك دارند اما با توجه به اينكه در  تفكرات و سنت هاي فكري  متفاوت قرار دارند داراي تحليل هاي متفاوتي هستند ،  به درك درستي از هم و تفكرات هم برسند كه اين مهم  با ارتباط چهره به چهره  بيشتر محقق مي شود .

دوم : استان ما با توجه به تنوع مذهبي ، قومي ، فرهنگي و اقليمي كه دارد و قدرتمندي اين عوامل در زندگي اجتماعي براي رسيدن به توسعه نياز به همگرايي دارد كه اين همگرايي با تعقل ، خرد ورزي و قبول اين اصل مهم كه ديگران هم حق حيات دارند محقق مي شود  بنابراين  از آنجاييكه اصحاب رسانه چشم و چراغ جامعه هستند با اين  جلسه خواستيم  كه اصحاب رسانه با هم انديشي  در مورد خرد ورزي و همگرايي براي  توسعه نيافتگي استان ديدگاهايشان را به اشتراك بگذارند .

سوم : دولت آقاي  دكتر روحاني  با شعار تدبير و اميد روي كار آمده است و بزودي كارش را آغاز مي كند با توجه به مشاركت بالاي استان و راي اولي كه استان به  حساب اين دولت واريز كرده است ، خواستيم كه ميهمانان عزيز ديدگاهايشان را براي رفع عقب افتادگي هاي استان و انتظارات از دولت آقاي روحاني  به اشتراك بگذارند

چهارم :  اصحاب رسانه چه خبرنگار ، چه عكاس خبري ، چه وب نويس  و وب نگار و چه ياداشت نويس و…اعضاي  يك خانواده  اند و مطالبات صنفي متعددي دارند  ، بسياري از فعالين رسانه  بيمه تامين اجتماعي ندارند ، از درآمدهاي ناكافي رنج مي برند  ، مورد بي مهري و بي عنايتي مسولان قرار مي گيرند و…..خواستيم كه جدا از تفكرات سياسي  و ديدگاههاي مختلفي كه وجود دارد ،  خانواده رسانه   براي تحقق برخي اهداف صنفي اش   محكمتر و صميمي تر باشيد  و براي تحقق مطالباتمان مشتركا” بكوشند.

برنامه هاي  كاري گردهمايي اصحاب رسانه

 براي اين روز دو برنامه پيش بيني شده بود : براي نوبت صبح  كارگاه آموزشي  با عناوين :  روز نامه نگار شهروندي  كه آقاي امان الله تمنده رو از روزنامه نگاران با سابقه استان زحمت اجراي آنرا كشید و  کلاس دیگر وبلاگ نويسي : اصول فني و شيوه هاي كار كه آقاي مصطفي دانشور از وب نويسان با سابقه استان آنرا برگزار كرد. كه خوشبختانه با استقبال مواجه شد. نكته مهم در اين است كه يكي  از نيازمنديهاي مهم  روز نامه نگاران استان كمي سواد آكادميك روزنامه نگاري است و نياز به اينگونه كارگاههاي آموزشي در  استان  و مخصوصا” در شهرستانها  بسيار احساس مي شود . كه برگزار كنندكان اين هم انديشي  با برگزاري اين كارگاه سعي كردند به اين نياز پاسخ دهند.

به نظر مي رسد روز خبر نگار به تنهايي نمي تواند معرف  فعالين رسانه باشد چرا كه در  رسانه گروههاي زيادي  نظير : مديران رسانه ، خبرنگاران ، عكاسان خبري ، مفسران و ياداشت نويسها ،  وب نويسها ي مستقل ، گرافيست هاي ، تايپيست ها و…. در رسانه هاي مختلف ديداري و شنيداري تا رسانه هاي مدرن و  حتي روزنامه فروشان شاغل در كيوسكها  فعال هستند  . بنابراين برگزار كنندگان با چنين رويكردي تقريبا” از اكثريت فعالين اصحاب رسانه  استان  با گرایشهای مختلف دعوت كردند كه در جلسه عصر اين گردهمايي  شركت كنند. كه متاسفانه بدليل شروع دور دوم سفرهاي تابستاني و برنامه ريزي هاي خاص آخر هفته دوستان برجسته زيادي نتوانستند حاضر شوند اما با اين حال جمع حاضر نيز جمع مهم و قابل اعتنايي بود.

برخي از اعضاي حاضر در جلسه

عبدالسلام بزرگزاده : بازنشسته صدا و سيما ، 6 سال مديركل صنايع دستي استان و روزنامه نگار – محمد اكبر ريسي ( رازگو بلوچ) نويسنده  رمان دادشاه و مدير وبلاگ رازگو بلوچ –  امان الله  تمنده رو دانشجوي دكتري جامعه شناسي و از روزنامه نگاران باسابقه استان – محمد صديق دهواري  رييس اداره ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري و روزنامه نگار – دكتر عظيم شه بخش استاد دانشگاه – عبدالوهاب ايران‍ نژاد فعال فرهنگي و روزنامه نگار –  محمد عمر ابراهيمي عضو شوراي شهر – مهندس عبدالقادر پربار شهردار سابق ايرانشهر و فعال سياسي –  رستم كريمي  خبرنگار و مدير سايت نيكشهر – عبدالناصر امیریان فعال فرهنگی و عضور شورای منتخب شورای شهر ایرانشهر –  محمد رضا صمیمی ریس خانه کشاورز استان –   دادكريم باشنده فعال سياسي – اشكان اروند خبرنگار و مدير سايت كلات نيوز-  حميد باركزهي رييس شوراي شهر و روزنامه نگار – ياسر كرد  –  سارا خوشخوي فعال سياسي و روزنامه نگار – مصطفی دانشور فعال فرهنگی و مدیر ویسایت مصطفی دانشور –   ابوبكر نرماشيري  فعال فرهنگي هنري و مدير وبلاك نوهان – محمد رضا دوستكام خبرنگار و مدير سايت مكران پرس – انور اميري فعال جامعه كارگري –  خالد آهوپا فعال فرهنگي و مدير وبلاگ جامعه شناسي س و ب – فريد طحان زاده  خبرنگار و فعال دانشجويي  – محمد دين دشتي فعال فرهنگي و تلويزيوني  – غباس میرلاشاری –  نظير برهانزهي از اهالي تئاتر و مدير وبلاگ برديا بلوچ – نصير برهانزهي فعال در عزصه تئاتر و مدير باران بلوچ – واحد بخش لشكر زهي – محمد امين و محمد عظیم  زرين  مدير نداي ايرانشهر – سعید ریگی – اويس دهواري ( مستند سفال كلپوركان – هنر دست زنان بلوچ را به جشنواره فيلم رشد برده است ) و…

                        در جلسه هم انديشي  چه گفته شد ؟

یاسر کرد (دیبر اجرایی هم اندیشی )

در ابتدای سخنانش شعری از هاشم گودرزی  با عنوان ای قلم قرائت کرد و سپس ضمن خوشامد گويي به ميمانان و جمع حاضر در گزارشي كه بخشهاي زيادي از آن در ياداشت  پيش رو آمده است  به برگزار كنندكان و  اهداف  این هم انديشي  اشاره داشت .

ابوبکر نرماشیری (مجری جلسه هم اندیشی )

ا

ابوبکر  نرماشیری  هنرمند و وب نگار ضمن مدیریت جلسه در لابلای سخنان دوستان به برخی از نکات از جمله همگرایی ، عقلانیت و توسعه استان که هم اندیشی بر مبنای آن قوام یافته بود اشاراتی داشت.

محمد صديق دهواري :

درگذشت زنده یاد واحد عبدالهی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را تسلیت گفت و در مورد پیوندهای تاریخی مناطق بلوچستان از جمله ایرانشهر و سراوان سخنانی را ایراد و بر استفاده از ظرفیتهای رسانه ملی از جمله شبکه هامون بر معرفی ظرفیتهای فرهنگی تاکید کرد . رئیس فعال میراث فرهنگی و صنایع و گردشگری سراوان همچنین از تجربه اش در مورد همکاری با شبکه دوم صدا و سیما و تامین هزینه های یک هفته ای آن در سراوان برای شناخت ظرفیتهای سراوان سخن گفت.

امان الله تمنده رو :

امان الله تمنده تمنده رو در ابتدای سخنانش از افول فرهنگ روزنامه خوانی در سطح کشور و همچنین استان گلایه کرد و  در بیان علت افول فرهنگ روزنامه خوانی با اشاره به جمله ای معروف از جواهر لعل نهرو  : « قومی که روزنامه نخواند و از احوال دنیا باخبر نشود به غلامی کشیده می شود»دو عامل وضعیت اقتصادی مردم و رواج رسانه های مدرن را در کاهش روزنامه خوانی موثر دانست.

امان الله تمنده رو که دارای کارشی ارشد در زمینه علوم ارتباطات است و هم اینک دانشجوی دکترای جامعه شناسی در دانشگاه اسلامی علیگر هند است با انتقاد  از فاصله افتادن بین اهالی فرهنگ و رسانه و دولت در سالهای قبل ابراز امیدواری کرد که دولت تدبیر و امید و وزیر فرهنگش با تساهل و تسامح ، دید حمایتی بجای نظارتی و آزادی های بیشتر بین اهالی فرهنگ و رسانه و دولت آشتی بوجود بیاورد.

مدیر وبلاگ بلوچ ارتباط با ابراز گلایه از صدور مجوزها برای نشریات در سطح استان بیان داشت : « بنده از 9 سال قبل در صف گرفتن نشریه هستم و انتظار این است که در دولت جدید با بازنگری مجدد در صدور  نشریات ،   تعادل رسانه ای در سطح استان ایجاد شود ».

برنده برترین وبلاگ کشور در سالهای نه چندان دور در پایان سخنانش با اشاره به « قانون دسترسی همگانی به اطلاعات » بر  همکاری همه دستگاههای دولتی با محققین و خبرنگاران تاکید کرد.

عبدالقادر پربار :

عبدالقادر پربار شهردار سابق ایرانشهر نیز در سخنانی کوتاه ضمن تقدیر و تشکر از از اصحاب رسانه و قلم و برگزار کنندگان این هم اندیشی ،  فعالین رسانه و قلم را مهمترین قشر در جهت رسیدن به توسعه توصیف کرد.

دادکریم باشنده :

دادکریم باشنده از فعالین سیاسی قبل و بعد از انقلاب با یادآوری خاطرات سالهای دور همکاری اش با رسانه ای بلوچی ترجیح داد که به زبان بلوچی سخن بگوید . وی با بیان اینکه نیازهای پیدا و پنهان جامعه فقط در مطبوعات ظهور و بروز پیدا می کند ؛ نبود مطبوعات را به معنای نبود تمام ایده های جدید دانست . وی همچنین با تاکید ظهور   اراده جمعی خواسته های یک جامعه در مطبوعات بر کارکرد آگاهی بخشی مطبوعات تاکید کرد .

   اشكان اروند :

اشكان اروند مدیر سایت  تحلیلی – تبلیغاتی کلات نیوز  در ايتداي سخنانش با انتقاد از اينكه هيچ مسئولي در اين جلسه حاضر نيست گفت :« فكر كنم ما حرفهايمان را شنيديم  و بايد مسئولي مي بود تا حرفهايمان را مي شنيد» . مدير سايت كلات نیوز با  انتقاد  از دوگانه عمل کردن مسئولین اشاراتی به تمایز کار خبری و تبلیغاتی اش داشت.

عبدالوهاب ایرانژاد :

عبدالوهاب ایرانژاد از فعالین فرهنگی استان در ابتدای سخنانش با تاکید بر اهمیت رسانه در جامعه به  انتقاد از محرومیت اکثریت استان از داشتنن نشریه  اشاره داشت و این مساله را به منزله انکار هویت یک قوم دانست و بیان کرد : « حتی در زمان اصلاحات و بهار مطبوعات فقط به دو نشریه  مجوز داده شد و بسیاری از پرونده های افراد صاحب نام در این زمینه  به تهران نرسید در صورتیکه بسیاری دیگر مجوز گرفتند و از  قبل مجوزها کسب و کار راه انداختند   » . وی با اشاره به کارکرد مهم مطبوعات یعنی  « نقد »  در جامعه  با اشاره به جمله ای مشهور از اریک رولو  روزنامه نگار شهیر فرانسوی  «   روزنامه نگار  از قطارهایی که به مقصد رسیده اند نمی نویسد بلکه از قطاری که دچار حادثه شده و به مقصد نرسیده می نویسد »  نقد سازنده و بنیادی را  برای جامعه راهگشا دانسته و نقد سلیقه ای ، سطحی و محافظه کارانه را آفت روزنامه نگاری دانست.

عبدالوهاب ایرانژاد در پایان سخنانش  با خطاب قرار دادن محمد اکبر ریسی که اخیرا” نقد بین نسلی را مطرح کرده ، با تائید انقطاع نسلی در جامعه ،  تقویت همکاری جمعی و بین نسلی برای رسیدن به اهداف جامعه مهم ارزیابی کرد.

عبداسلام بزرگزاده :

عبدالسلام  بزرگزاده در سخناني كه متن مكتوب آن در اختيار نگارنده قرار است با موضوع : « نقش توليد محتوا در رسانه هاي سيستان و بلوچستان »  با اشاره به  گسترش رسانه ها  و شبكه هاي ارتباطي نوين  و توسعه اينترنت و بهره گيري جوانان بلوچ از  رسانه هاي جديد  بيان داشت :  با تولد رسانه هاي اينترنتي دسترسي مخاطب به اطلاعات سريعتر و وسيع تر شده اما آنچه مهم به نظر مي رسد جاي خالي توليد محتواي علمي و مناسب در رسانه هاي استان است  كه اين امر توسط نيروي انساني متخصص و و آشنا به تكنيك رسانه هاي نوين و اصول حرفه اي همراه با شناخت كافي از باورها ، فرهنگ و ذائقه مخاطبين  ميسر است .

مديركل سابق صنايع دستي استان با تقدير از شكسته شدن انحصار و استبداد رسانه هاي غير مردمي كه با ايجاد دهها وبلاگ و سايت تحليلي خبري و حتي فرهنگي و هنري به برخي از نقائص در اين حوزه اشاره داشت عنوان كرد: اين فعالان هنوزنتوانسته اند آنگونه كه شايسته است به توليد محتوا بپردازند و فرهنگ غني ، تاريخ كهن ، تمدن باستاني ، زبان و ادبيات قومي ، آداب و رسوم مدني ، مناطق زيباي طبيعي و دهها سوژه بكر ئ مئضوعات مهم استان را را بصورت علمي و تخصصي  معرفي نمايند و تنها بسنده كرده اند به تكثير و انتشار سريع اندك مطالب و چند عكس كه بطور روزانه يا هفتگي توسط عده اي اندك توليد مي شود.

بزرگزاده در پايان سخنانش  با انتقاد از سايت زاهدان پرس و برخي از افراد كه هويت خود را استتار نموده  و به نظرات مغرضانه همراه با توهين و تخريب افراط گرايي را ترويج داده اند و در خيال باطل خود كماكان مي خواهند به  استبداد رسانه اي خود ادامه دهند  تصريح  كرد  : در شرايطي كه  فرهنگ غني بلوچستان و باورهاي ملي و مذهبي آن در آرشيو تعصبات تنگ نظرانه زنداني شده و اجازه پخش  از صدا و سيما و نشر در سايت ها و روزنامه ها را ندهند مسئوليت جوانان بلوچ دو چندان است تا با عقلانيت و اعتدال علاوه بر توليد محتوايي مناسب و علمي و با  پرهيز از افراط و تفريط به گونه اي عمل كنند كه تا بهانه بدست انحصار طلبان و زورگويان ندهند .

رستم کریمی :

رستم کریمی مدیر سایت پر مخاطب نیکشهر در ابتدای سخنانش با گلایه از برخی گفته ها در همایش اصلاح و اعتدال و بر لزوم توجه به رسانه های پر مخاطب محلی تاکید کرد.

محمد عمر ابراهیمی :

 

 محمد عنمر ابراهیمی عضو دو دوره شورای اسلامی شهر در ابتدای سخنانش ضمن تسلیت درگذشت آقای واحد عبدالهی  از برگزار کنندگان این گردهمایی گلایه کرد و بیان داشت   : بعد از جبهه و جنگ هیچ کاری خطرناک تر از خبرنگاری نیست و در عین حال مظلوم تر از آنها هم نیست.

نصیر برهانزهی :

نصیر برهانزهی نویسنده ، کارگردان و بازیگر تئاتر  و برادر کوچکتر نظیر  در صحبتی بسیار کوتاه وظیفه  ژورنالیست را ایستادن در صف ندانست بلکه برهم زدن صف دانست .

 صحبتهای اکبر ریسی  با بیان خودش :

نوبت به من که داده شد از جو رسمی جلسه تخطی کرده و گفتم یک دقیقه اضافه بر هفت دقیقه مقرر می خواهم برای خوش و بش با عزیزانی که بعد از مدت ها دیده ام. آقای ابوبکر نرماشیری که علیرغم ظاهرش چون ناظمی سختگیر وقت دوستان را سر ثانیه کنترل می کرد و تذکر می داد ولی طی یک پارتی بازی قانونی به بنده گفتند چند تن از دوستان وقت شان را داوطلبانه به شما داده اند تا صحبت های تان را کامل بیان کنید. این گونه بود که طعم رانت سیاسی را چشیدم  و شدم رانت خوار کوچک (سیروس گرجستانی). البته به نظرم چندان هم مصدع نشدم.

گفتم با پیشکسوتانی که نقد کرده ایم شخصا هیچ مشکلی نداریم و حاضریم پای شان را هم ببوسیم. به کارنامه شان هم کاری نداریم و حتی از شان تقدیر می کینم. اما متاسفانه نگرش های شان چیزی است که ما حق داریم به چالش بطلبیم. چون نگاهی سنتی حتی در درسخوانده ترین های شان می بینیم. نگاه از بالا به پائین. نگاه من محوری، که بازدارنده و مانع تعامل شان با این جوانترها و طبق مفاهیم امروزی است. احترام به کسوت یک چیز است و پذیرش یک اندیشه و نگرش چیزی دیگر. مسئله ما سر دومی است.

ارزش را به تحول خواهی باید داد و سن و سال بخودی خود ارزش محسوب نمی شود. چرا که چندین هزاره گذشت و بشر فقط توانست از غارنشینی به کشاورزی برسد، چندین هزاره زمان برد که از کشف آتش به مفرغ، و یا از آهن به انقلاب صنعتی برسد. ولی در این دویست ساله که نگرش ها پویا و متحول شد چه؟ هم ظواهر و هم نگرش ها چه شتابان تغییر می کنند. مقصودم مکاتب  فلسفی، ادبی،  و روانشناختی، جامعه شناختی  و مدیریتی بود که هر دو سه دهه  یکی شان جایگزین یا مکمل آن دیگری می شود. پس جایی برای درجا زدن و اکرام نگرش های کهنه نیست.  حتی در عرصه جکومت هم همینطور: دوران کهن اشکانیان و ساسانیان و امویان و عباسیان و امپراطوری های یونان و رم هر کدام چند صده به طول می انجامیده اند بدون کوچکترین خلل. ولی حالا یک جوان فیسبوکی مصری یا معترض تونسی انقلاب می کند و دیکتاتوری های چهل پنجاه ساله را یک شبه براندازی می کند. هر چند که باز همین پیران کهنه پرست همه چیز را به فاجعه بدل می کنند نمونه اش ژنرال های ارتش و مرشدهای اخوانی است که حاضرند کشور به آتش کشیده شود ولی جز سلطه شان به چیزی نیندیشند .

سپس اشارتی به نقد از درون کردم که در پی چیست و اندکی تاختیم به نمونه هایی از تفکر سطحی که در نگاه اعتقادی و فرهنگی حتی درسخوانده های دانشگاهی ما وجود دارد و بازدارنده است. این که فی المثل از مفهوم تدبر در ایات همین را فهمیده اند که در رگه های پوست خربزه خطوطی شبیه نام الله بیابند و آن را چون معجزه ای فریاد کنند. و یا نظام قبیله ای که در ظواهر مدرن و دموکراتیکی چون مجلس و شورا هم خود را بازتولید کرده و نتیجه اش مثلا نماینده مجلس چابهار و عضور مشهور شورای شهر سراوان است؛ چابهاری که پنج شش دانشگاهش ارشد می دهند و سراوانی که می گفتند مرکز دانش است.

خالد آهوپا :

آخرین فرد صحبت کننده این مراسم خالد  آهوپا از هنرمندان و فعالین فرهنگی بود که متن صحبتهایش را بصورت مکتوب در اختیار نگارنده قرار داد :

امروزه عمده ترین نقشی که وسایل ارتباط جمعی بر عهده دارند عبارت است از : فرهنگ سازی ، آموزش ، اطلاع رسانی و ایجاد مشارکت اجتماعی
بدون تردید وسایل ارتباط جمعی نقش موثر و چشمگیری در خصوص زندگی افراد انسانی داشته است و در عین حال می تواند به شکل وسیله ای قوی برای ایجاد وفاق و همبستگی اجتماعی عمل نماید . گرچه تاثیرگذاری های این وسیله همانند خنجر دوسویه می باشد و در کنار افزایش سطح مشارکت ها و تقویت همبستگی پیوندهای اجتماعی می تواند تاثیرات منفی همچمون تضعیف پیوندهای سنتی و بهره برداری نامناسب تبلیغاتی و ایجاد نفاق و اختلال در وحدت ملی داشته باشد . اما باید پذیرفت که تاثیر گذاری های این وسیله بستگی به حدود و شرایط دارد و با توجه به تاثیرات مثبت می تواند وحدت ، انسجام و علائق و منافع مشترک میان افراد و گروهها را افزایش داده و زمینه وحدت بیشتر را فراهم نماید که این امر بستگی به هوشمندی و برنامه ریزی و کوشش ها و تلاش های طولانی و دلسوزانه دارد .
اگر بخواهیم برایند نهایی داشته باشیم باید پذیرفت که وسایل ارتباط جمعی ابزاری اجتماعی _ فرهنگی به معنای عالی آن است و از این جهت اثرات چشمگیری دارد و باید گفت که از دو جنبه حائز اهمیت است :
1 – می تواند به شکل ابزاری قدرتمند برای یکپارچه ساختن عمل کند و میان بخش های مختلف جوامعی که به لحاظ مذهبی ، قومی ، زبانی و گرایش های ملی و منطقه ای گروه بندی شده اند و درهم تنیدگی لازم را ندارند انسجام و وحدت ایجاد نماید .
2 – می تواند تصورات قالبی و از پیش ساخته را بزداید و شکاف های اجتماعی را کاهش دهد و منافع و علایق مشترک میان گروهها را بشناسد و زمینه اشتراک مساعی مردم را فراهم آورد و سهم بسزایی در شکل دادن وحدت گروه ها و اقوام و همبستگی و وفاق موثر بین آنان داشته باشد

      تقدیر و تشکر ویژه
برگزار کنندگان این هم اندیشی :

از آقای منصور روحی از فعالین  سیاس مقیم چابهار بخاطر حمایتهای همیشگی اش تقدیر می کنیم
از آقای دکتر زرین داندانپزشک روزنامه نگار که فرزندش محمد امین زرین سایت  ندای ایرانشهر را اداره می کند بخاطر حمایتش از این هم اندیشی تشکر می شود.
و همچنین قدردان  آقایان محمد دین دشتی ،   مهندس بهرام باشنده و عبدالرشید درخانی نیز هستم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *