برگزاری نمایشگاه نقاشی در ایرانشهر

در این روزها در پارک شهر ایرانشهر نمایشگاه نقاشی از آثار آقای آرمون بر پا است. این نمایشگاه که از ۵/٢/٨۶ آغاز شده است به مدت ١٠ روز به طول خواهد انجامید. من نیز در تاریخ ١٣/٢/٨۶ از این نمایشگاه بازدید کردم.
فعالیت های فرهنگی در این شهر نوید دهنده رشد و تعالی فرهنگ اجتماع است. هر نمایشگاهی که برگزار می شود می تواند به مردم عادی این پیام را برساند که جمعی از آنان دارای دغدغه فرهنگی هستند و فرهنگ و هنر آنها دارای اهمیت است. هر برنامه ی فرهنگی حرکتی رو به پیشرفت است. ایرانشهر که به عنوان مرکز فرهنگی بلوچستان از لحاظ فعالیت های فرهنگی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. این شهر که بر اساس آمارهای غیر رسمی به عنوان جوان ترین شهر ایران مطرح است، باید از دارای مراکز فرهنگی و تفریحی بیشتری بر خوردار باشد. من این حرکت مقطعی و نامنسجم را آغازی برای فعالیت بیشتر فرهنگی در این شهر می دانم. آنچه که در این مقطع زمانی حائز اهمیت است برنامه ریزی مسئولین فرهنگی و اجتماعی شهر است تا در تابستان با برنامه های فرهنگی مناسب ، هم اوقات فراغت جوانان و نو جوانان پر شود و هم چنین این فعالیت ها به تعالی فرهنگی و فکری آنها کمک کند.
در این نمایشگاه نقاشی آثار مختلفی به نمایش گذاشته شده بود. غالب این آثار دارای تم واحدی بودند. تم اصلی آنها درد و رنج مردم بلوچستان است که به روش های گوناگون ترسیم شده بود. پیرمردی تکیده از غم روزگار خسته است با چشمانی نگران به روبه رو می نگرد و در پشت سر حاله ای تاریک و قرمز او را احاطه کرده است. پیرمردی خسته زانوانش را بغل گرفته و رو به رو را نگاه می کند، درد و رنج از نگاهش پیداست. اینها درون مایه چند کار از این نمایشگاه بودند ولی آنچه بیش از همه من را تحت تاثیر قرار داد اثری به نام قرمز بود. در این اثر دو رنگ سیاه و قرمز غالب بودند. این نقاشی طرح زنی را نشان می داد که لباس سیاهی بر تن دارد. صورت زن غمین و شکسته است. لبانش بهت و اضطرابش را به نمایش می گذارند. کوزه ی شکسته و آب قرمز جاری از آن خود داستانی دارند. پشت سر زن تصاویر مبهمی از چند نفر که در دور دست ها هستند و رنگ سیاه و قرمز پشت سر از گذشته او چیزی را به ما می گویند. جو کلی نقاشی ها واقعیت گرایی است. ه

ر کدام از این تصاویر را هر یک از ما بارها و بارها در دنیای واقعی دیده است. نقاش با رنگ و هنرش آن را برای ما بر روی بوم تصویر کرده است. اگر بخواهم تک تک آن آثار را بررسی کنم از حوصله این نوشته خارج است.

به امید برگزاری نمایشگاههای دیگر دراین شهر.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *