یلدا

امشب بلندترین شب سال نام نهاده شده است. در تقویم شمسی جلالی آخرین شب از فصل پاییز طولانی ترین شب است. بدین سبب در آیین ایران برای گرامی داشت یلدا مراسمی برپا می شود.
خوردن هندوانه و اجیل مهمترین رسوم برجای مانده از نیاکان می باشد. در این شب همه دوست دارند تا پاسی از شب بیدار بمانند و در کنار هم طولانی ترین شب سال را فرخنده دارند.
چند مدتی است در این دیار،ایرانشهر، هندوانه خوردن در فصل سرما به عنوان یک کالای فرهنگی وارد شده است. هندوانه هایی که در تابستان ذخیره شده اند امروز  سر بر می آورند. بار دیگر برای خود بازاری به هم می زنند. امسال باز هم هندوانه یلدا گرانتر از پیش شده است.
مهمترین حسن شب های بلند به خصوص سرد دور هم بودن های گرم است. در بلوچستان سال های دورتر مردمان در چنین مدتی در شب های زمستانی آتشی بر می افروختند و کنار آن گرد می آمدند. بزرگ تران برای خردتر ها داستان و حکایت ها قدیم را باز گو می کردند. گرمای آتش و گرمی داستان های کهن انجمنی دایمی پدید می آورد. همه از احوال گذشتگان خویش مطلع می شدند و داستان ها را با گوش جان می شنیدند چون باید روزی آنان را برای نوباوگان خویش باز گویند.
یلدا تان فرخنده باد

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *